- Home
- »
- Products & Services
- »
- CHOPPED STRANDS
CHOPPED STRANDS
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
Industrial Glass Fiber
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Glass Fiber Type | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 12mm |
| Color | White |
| Material | Fiber |
| Brand | JayMa International |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
100g Monofilament Micro Fiber 6 MM
Product Brochure
| Fiber Material | Glass |
| Fiber Length | 6 mm |
| Application | Plaster application |
| Dosage | 0.6 kg/m³ |
| Form | Monofilament |
| Type of Fiber | Glass Fibers |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | JayMa International |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Packaging Size | 100 gram |
| Packaging Type | Packet |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
24mm AR Glass Fiber
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Glass Fiber Type | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 24mm |
| Color | White |
| Material | Fiber |
| Brand | JayMa |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc