- Home
- »
- Products & Services
- »
- CONCRETE REINFORCEMENT FIBERS
CONCRETE REINFORCEMENT FIBERS
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
6mm AR Glass Fiber
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Glass Fiber Type | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6mm |
| Color | White |
| Material | Fiber |
| Brand | Jay Ma International |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
JAYMA INTERNATIONAL Concrete Fiber
Product Brochure
| Fiber Material | Glass |
| Fiber Length | 12 mm |
| Application | Pavement, Shotcrete, Slab, Industrial Floor, Paver Block, Tunnel, Precast |
| Dosage | 0.9 kg/m³ |
| Form | Monofilament |
| Type of Fiber | Glass Fibers |
| Color | White |
| Brand | Jayma International |
| Grade Standard | A |
| Usage/Application | Plaster |
| Material | Glass Fiber |
| Packaging Size | 25 kg |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etcJayma International Glass Fiber are an advanced version of Reinforcement Fiber for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement. There are varieties of Fibers available in the International market, Our Fibers are Imported, Manufactured, and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary tensile Reinforcement. We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etcGlass Fiber are advanced version of Reinforcement Fiber for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
JAYMA INTERNATIONAL GLASS FIBER FOR PRECAST APPLICATION
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6 MM |
| Color | WHITE |
| Material | GLASS FIBER CHOPPED STARNDS |
| Appearance | CHOPPED STRANDS |
| Brand | JAYMA INTERNATIONAL |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
Glass Fiber 6mm
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Glass Fiber Type | Chopped Strands |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 6 mm |
| Color | White |
| Appearance | Chopped Strands |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
Crack control Fiber
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 12 mm |
| Color | White |
| Appearance | Chopped Strands |
| Material | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc