- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- MONOFILAMENT MICRO FIBER
MONOFILAMENT MICRO FIBER
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
JAYMA INTERNATIONAL 24 MM GLASS FIBER
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | GLASS FIBER |
| Brand | JAY MA INTERNATIONAL |
| Packaging Type | 25 KG BAG |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
JAY MA INTERNATIONAL Monofilament Micro Fiber
Product Brochure
| Fiber Material | Glass |
| Fiber Length | 12 mm |
| Application | Slab, Shotcrete, Tunnel, Industrial Floor, Pavement, Precast, Paver Block |
| Form | Monofilament |
| Type of Fiber | Glass Fibers |
| Usage/Application | Industrial |
| Design/Pattern | Plain |
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
AR Glass Fibre
Product Brochure
| Glass Type | AR Glass |
| Product Form | Chopped Strand |
| Application | Concrete, Gypsum |
| Glass Fiber Type | Plain |
| Usage/Application | Construction |
| Chopped Length | 12 mm |
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Size | 12 mm |
| Appearance | Chopped Strands |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc
1Kg Monofilament Micro Fiber
Product Brochure
| Type of Fiber | AR-Glass |
| Length of Strands | 12 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Color | White |
| Design/Pattern | Chopped strands |
| Brand | Jayma International |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
There are varieties of Fibers available in International Market, Our Fibers are Imported, Manufactured and Supplied with Advance Technology for Crack Reduction and Micro Secondary Tensile Reinforcement.
We have full range of Glass Fiber Including Industrial Grade, AR Fibers, GRC etc